OKTATÁSI ANYAG

Ez az oktatási anyag azért készült, hogy a benne levő információk és adatok birtokában Eladóink mindenkor magas színvonalon tudják Vásárlóink felé közvetíteni alapvető értékeinket, melyek:

KIVÁLÓ MINŐSÉGŰ, KÉZMŰVES PÉKTERMÉKEK és a MAGAS SZÍNVONALÚ KISZOLGÁLÁS

Vásárlóink érezzék jól magukat nálunk! Jöjjenek vissza rendszeresen, próbálják ki új termékeinket és amennyiben elégedettek, ajánljanak barátaiknak, ismerőseiknek!

Mint tudjátok, kiváló minőségű hazai alapanyagokból, természetes kovásszal, adalékanyag és élesztő hozzáadása nélkül, kézműves eljárással készítjük hosszú (18-32 óra) érlelésű kovászos kenyereinket.

Mikor és kik készítik termékeinket?

Tamás és Attila készíti fáradtságos kézi munkával termékeinket.

Előző délután elkészítik a szükséges mennyiségű kovászt. Két dagasztógépünkben bemérik az összetevőket, bedagasztják, műanyag ládákban hosszú órákig érlelik, közben többször hajtogatják. Fa asztalokra borítják a ládákat, adagokra osztják a tésztát, előformázzák, pihentetik, formázzák, majd szakajtókba rakják. Hűtőben érlelik másnap hajnalig. Az asztalra borítják a szakajtókat, bevágják a kenyereket és kemencébe vetik őket. Sütés után hűlni hagyják.

Miért más a kovászos kenyér?

Mert csodálatos az íze az érlelés miatt, az ipari élesztős kenyér megjelenése előtt minden kenyér ilyen ízű volt.

Sokáig, akár egy hétig is eláll, mert magas a víztartalma, vastag a héja és a kovászban levő tejsavbaktérium nem engedi a penészgombák elszaporodását.

Kb. 20%-al alacsonyabb a gluténtartalma, mint az élesztős kenyereké. Ez azért van, mert a kovászban levő tejsavbaktérium előzetesen “megdolgozza” a glutént (ez egy nehezen emészthető, nagy molekulájú fehérje).

A felhasznált liszt sokkal jobb minőségű és többszörösébe kerül, mint az ipar által használt lisztek.

Sokkal tartalmasabb, mint az élesztős kenyér, akár önmagában is fogyasztható.

Gépek helyett értő kezek finoman alakítják, formázzák, pátyolgatják.

Mi az a természetes kovász vagy vadkovász?

Néhány évvel ezelőtt összekevertünk vizet és lisztet azonos arányban. Kint hagytuk az asztalon egy befőttes üvegben. A levegőben levő élesztőgombák, tejsavbaktériumok és egyéb mikrobák azonnal elkezdtek megtelepedni ebben az elegyben és miközben szaporodtak, elhasználták a lisztben levő cukrokat. Ezért minden nap kétszer ki kellett dobni az elegy nagy részét és ugyanannyi vízzel és liszttel kellet pótolni. Kb 10 nap múlva így elkészült az un. ANYAKOVÁSZUNK. Egy vásárló hozott nekünk egy 104! éves kovászt és azt is hozzákevertük. Az évek során a kovászunk folyamatosan változott, a pékek kezén, a levegőben, az asztalokon élő mikroflóra szabályozta összetételét. Most egy nagyon életképes anyakovászunk van, melyből pékeink minden nap kivesznek egy adagot, felszaporítják liszttel és vízzel és ezt a kovászt keverik hozzá a liszthez és a vízhez. Kovásznak hívják a bolti élesztőből készült kovászt is. A miénkhez nem adunk élesztőt, ezért a miénk vadkovász, vagy természetes kovász.

Mi van kenyereinkben?

Liszt + víz + só. Továbbá a Cheddarosban cheddar sajt, a Tökmagosban tökmag és tökmagolaj is stb, de erre még visszatérünk.

Mi van péksüteményeinkben?

Liszt + víz + élesztő, plusz a péksüteményekre jellemző természetes, kiváló minőségű összetevők. Semmiféle adalékanyag! A receptekre még visszatérünk.

Milyen liszteket használunk?

A Garat Malom (Mohács) és a Kukutyin Műhely (Ferencszállás) lisztjeit.

BL55 finomliszt csak a magbelsőt tartalmazza, a külső rétegeket és a héjrészt nem. A BL a búzaliszt rövidítése, míg az 55 a hamutartalomra (ásványi anyag tartalomra) utal. Főleg a péksüteményekben és a kifliben-kalácsban használjuk.

BL80 kenyérliszt kovászos kenyereink fő alkotórésze. A legnagyobb mennyiségben ezt használjuk.

BL200 teljes kiőrlésű búzaliszt. Rostban gazdag, tartalmazza a búzaszem összes alkotórészét. Magas az ásványi anyag tartalma és lassú a felszívódása. Tökéletes eleme az egészséges táplálkozásnak. Többféle kenyerünkben megtalálható.

RL 190 teljes kiőrlésű rozsliszt. Élelmi rost tartalma jótékony hatással van szervezetünk működésére. Kalcium, B1-vitamin, E-vitamin, vas, mangán, kálium, magnézium, kalcium, foszfor és niacin tartalma is igen magas. A teljes kiőrlés miatt nem csak a rozsszem belsejében, hanem a héjában és a csírájában található tápanyagok is hasznosulni tudnak.

Teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt. A tönkölyliszt fehérje- és aminosav tartalma felülmúlja más búzafajtákét. Sok vitamint és ásványi anyagot tartalmaz.

Teljes kiőrlésű alakor ősbúzaliszt. Az alakor ősbúza vagy egyszemű búza az egyik legkorábbi, emberek által termesztett búza. Őshazája Kis-Ázsia, dél-törökországi leletek szerint 10.600-9.900 éve házasították. Belőle fejlődött ki az összes ma termesztett búzafaj. Az alakor lisztje sárgás színezetű, lizin-, mikroelem- és esszenciális aminosav-tartalma igen magas, szénhidrát-tartalma alacsony. Több növényi zsírt, foszfort, nátriumot, béta-karotint és piridoxint tartalmaz, mint a modern búzák. Az íze pedig fantasztikus, ez a kedvenc kenyerünk!

És most lássuk, melyik kenyerünk milyen összetevőket tartalmaz

Magyar fehérkenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (5%), víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: a kenyerek bevágása onnan ered, hogy régen egy falunak egy kemencéje volt. Oda vitte sütni mindenki a kenyerét, és hogy össze ne keverjék, különbözőképpen vágták be. A bevágás pengével történik, közvetlenül a kenyér kemencébe való bevetése előtt. Fontos szerepe van abban, hogy milyen magas és milyen formájú lesz a kenyerünk és megakadályozza, hogy sütés közben a gőzök mindenhol felrepesszék a kenyér héját.

Francia félbarna parasztkenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (20%), víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: kedvenc félbarna kenyerünk. A franciák “miche”-nek is hívják (ejtsd mis), bár abban van rozsliszt is. Fantasztikus a zamata!

Hagymás kenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (5%), víz, természetes vadkovász, só, pirított hagyma

Érdekesség: a fehérkenyér az alapja, vajjal, vagy zsírral kenve ellenállhatatlan egy téli estén

Mediterrán kenyér: alapja a francia kenyér, olíva bogyó, szárított paradicsom, kakukkfű, rozmaring, olíva olaj

Érdekesség: ez a kenyér nem szakajtóban érik, hanem egyszerűen megcsavarják a tésztát, attól lesz ilyen alakja. Egy jó rozéval isteni!

50% Rozsos kenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű rozsliszt (50%), víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: sokkal markánsabb, savanykásabb ízű, mint a búzakenyerek.

Négymagos kenyér: teljes kiőrlésű búzaliszt (85%), víz, vadkovász, só, lenmag, szezámmag, mák, napraforgómag

Érdekesség: a legtöbb teljeskiőrlésű búzalisztet tartalmazó kenyerünk. Ezért sült formában, nem áll meg úgy a tészta magában, mint a világosabb kenyereknél.

Magos tönköly kenyér: fehér búzaliszt, teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt, víz, természetes vadkovász, só, lenmag

Érdekesség: a hagyományos gabonaféléknél alacsonyabb a szénhidrát- és magasabb a rosttartalma, ezért a cukorbeteg és fogyókúrás étrendekbe is beleilleszthető.

Cheddar sajtos kenyér : búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (5%), cheddar, víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: egyszerűen finooom!!!

Áfonyás-diós rozsos kenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű rozsliszt (50%), aszalt áfonya, pirított dió, víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: ínyenceknek ajánljuk, egy kis camembert sajttal kitűnő.

Teljes kiőrlésű magos v. nem magos kenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (60%), víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: napraforgómag, lenmag és szezámmag van rajta (benne nincs)

Tökmagos kenyér: búzakenyérliszt, teljes kiőrlésű búzaliszt (20%), pirított tökmag, víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: sokan imádják!

Krumplis kenyér: búzakenyérliszt, burgonyapehely, víz, természetes vadkovász, só

Alakor kenyér: alakor ősbúzaliszt, víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: a világ legfinomabb kenyere! Szerintem :)

Bagett: búzakenyérliszt, víz, természetes vadkovász, só

Érdekesség: csak le kell törni a végét és beleharapni! Ennyi!